Účty za energie…

Rostoucí ceny energií v tomto roce dopadají nejen na naše rodinné a domácí rozpočty, ale také na rozpočet města. Aktuálně město ve většině svých budov včetně škol a školek vytápí plynem, u kterého proběhlo a ještě se očekává další skokové zdražení – např. článek zde.

Protože naším cílem je udržitelná a také ekonomicky stabilní energetika obce zapojili se naši zastupitelé do expertní skupiny energetických řešení pro obce pod vedení Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT. Spolu s nimi jsme si nechali posoudit různé další alternativní zdroje energie pro městské budovy a také zpracovat první orientační nabídky dodavatelů. Jako jeden z možných zdrojů tepla se ukazuje štěpka z městských lesů a z údržby veřejné zeleně ve městě. Tento způsob lokálního vytápění je hodně rozšířen například v sousedním Rakousku (článek zde) a rádi bychom se pod vedením odborníků inspirovali tamní dobrou praxí a štěpku vyzkoušeli na jedné z městských budov co nejdříve.

Jako další potenciální zdroje se samozřejmě nabízí fotovoltaiky, a to zejména na budovu školy nebo například na budovu ČOV, kde je non-stop provoz i odběr el. energie. Tématu energetiky a energetické soběstačnosti se chceme věnovat i v následujícím období a věříme, že zajímá i naše voliče a občany města.

Na druhé straně pro občany města, kteří se vinou vysokých plateb za energie dostanou do neřešitelné životní situace budeme prosazovat cílenou podporu v této náročné době případně pomoc s vyřízením podpory z národní úrovně.

J. Stachura, lídr kandidátky Zelení